Імунізація захищає від важких інфекційних хвороб. Поліомієліт повернувся в Україну. Як запобігти? Про це йшлося на сьогоднішній інформаційній зустрічі представниками Богородчанського відділу ДУ "Івано-Франківський ОЦ КПХ МОЗ".
Спеціалісти ДУ «Івано-Франківський центр контролю та профілактики хвороб МОЗ» активно працюють з населенням області практично у всіх територіальних громадах щодо необхідності щеплення дітей проти поліомієліту.
Сьогодні таку інформаційну зустріч було проведено в Єзуполі представниками Богородчанський відділ ДУ "Івано-Франківський ОЦ КПХ МОЗ" .
Лікар - епідеміолог Глушко Надія Володимирівна та Левицька Валентина Федорівна — начальник Богородчанської міжрайонної філії ДУ " Івано-Франківський ОЛЦ МОЗ України" розповіли присутнім про захворювання, як захиститись від поліомієліту, коли необхідно негайно звернутись до лікаря та про єдиний захист від хвороби - щеплення.
Інфекційні хвороби були великою бідою для людства. Епідемії забирали життя людей в більшій кількості, ніж війни та стихійні лиха. Найбільш дієвим заходом у боротьбі з інфекційними захворюваннями є проведення профілактичних щеплень (імунопрофілактика).
Прикладом успішної імунопрофілактики є ліквідація натуральної віспи у всьому світі, поліомієліту – у всій західній півкулі, більшості країн Європи. Завдяки проведенню вакцинації у світі врятовано мільйони людських життів.
Поліомієліт або дитячий параліч – важке інфекційне захворювання, що супроводжується ураженням нервової системи та розвитком паралічу.
В давні 80-ті роки реєструвалося 350 000 випадків цього захворювання, яке спричиняє параліч маленьких людей. Змінює їхні життя назавжди.
Значне зниження захворюваності, що було обумовлене застосуванням вакцини, спостерігалось починаючи з 1959 року.
21 червня 2002 року Україна, у складі Європейського регіону, отримала статус території, вільної від поліомієліту. Відбулося це виключно завдяки спочатку масовій, а потім плановій імунізації, яка триває більше 60 років.
Вже у 2015 році діти віком до року (дуже вразлива категорія населення) лише 14% були імунізовані. Решта не були щеплені. Тоді знову з’явився потенційний ризик для виникнення спалаху.
На жаль, ця хвороба повернулася в Україну, зареєстровано 3 випадки 1- у Рівненській області, 2 - в Закарпатській.
Сотні українських дітей можуть бути заражені поліомієлітом, утім їхні симтоми ще не проявились.
З усіх людей, які мають поліо, лише один із двохсот має параліч. Але є інші 199 дітей, які, за статистикою, мають хворобу, але можуть взагалі не мати симптомів або мати незначні симптоми.
Це означає, що навіть якщо ми знаємо про три випадки захворювання, в Україні є сотні інших дітей, які також мають хворобу, але у них не проявились симптоми. Відомо, що Україна має низький рівень вакцинації населення.
За даними ВООЗ, кожна третя дитина в Україні не вакцинована від поліомієліту.
Ліків від поліомієліту не існує. Єдиний захист — це вакцинація. Якщо дитина не вакцинована або вакцинована не повністю, вона має ризик захворіти на поліомієліт.
Тому МОЗ України прийнято рішення у 2022 році провести три національні раунди імунізації проти поліомієліту. Перший раунд проведення форсованої планової імунізації інактивованою поліомієлітною вакциною (ІПВ), розпочався 01 лютого 2022 року і триватиме 3 тижні. За цей період необхідно активно провести вакцинацію проти поліомієліту всіх дітей віком від 6 місяців до 5 років 11 місяців 30 днів, які не отримали вчасно першу або другу дозу щеплення вакциною ІПВ за Календарем профілактичних щеплень.
Внаслідок щорічного невиконання (з різних причин) запланованих щеплень у вікових категоріях згідно Календаря, зростає кількість дітей, які не отримали необхідну кількість доз вакцини проти поліомієліту, відповідно вони не мають надійного захисту від інфекції.
Фахівцями Богородчанського відділу «Івано-Франківський ОРЦ КПХМОЗ» спільно з керівниками територіальних громад організовані наради з медичними працівниками, де обговорено проблеми, які виникають під час кампанії вакцинації, шляхи їх розв’язання. Перший раунд імунізаціїі співпав з періодом високої захворюваності на ГРВІ, СОVID-19 серед дорослого населення. Акцентовано увагу медиків на забезпеченні протиепідемічного режиму під час проведення щеплень, індивідуальній роботі з батьками-відмовниками. Медичним закладам роздані пам’ятки для населення щодо профілактики поліомієліту, графіку щеплень згідно Національного календаря.
Шановні батьки, не вірте людям, які досить часто не є професіоналами та агітують вас проти проведення вакцинації.
Вони не усвідомлюють, яке лихо може спіткати людей внаслідок відмови від профілактичних щеплень. Діти, і навіть дорослі, знову почнуть масово хворіти на дифтерію, кір, поліомієліт та інші „керовані” інфекції і не всі вони після цього залишаться живі та здорові.
Робіть профілактичні щеплення собі і своїм дітям, бо тільки так Ви можете запобігти небезпечним інфекційним захворюванням та ускладненням здоров’я.