Небезпечне купання!
Літо - пора відпусток і відпочинку. Купання в річці чи озері в спекотний літній день – що може бути краще? Але, саме тут нас може чекати небезпека, а саме недружелюбно налаштовані мікроорганізми і різні хімічні сполуки які отруюють воду. Під час купання є ризик підхопити інфекції, які передаються водним шляхом, викликані різними видами збудників: вірусами, бактеріями, гельмінтами. Збудники проникають через рот під час плавання і активно розмножуються в шлунково – кишковому тракті. Виділяючись з кишечника хворого, збудники потрапляють у зовнішнє середовище. Захворювання, які дуже часто виникають при купанні – лептоспіроз, контактні дерматити, кишкові інфекції та зараження гельмінтами.
Лептоспіроз – інфекція, яку викликає бактерія Leptospira, потрапляє у воду з сечею інфікованих тварин, найчастіше гризунів.
Церкаріоз – можна підхопити пробувши у воді 10 – 15хв., або навіть прогулюючись босоніж по мокрій траві на березі. Збудниками є личинки гельмінтів які переносяться водоплавними птахами – цирк арії, вони вільно переміщаються по воді.
Мікоз - ураження шкіри грибкового походження.
Окрім бактерій, водойми часто забруднюються поверхневими стоками від сільськогосподарської діяльності людини, неналежного утримання надвірних туалетів, вигрібних ям, відходів від вирощування тварин, обробки полів азотовмісними добривами і пестицидами. Все це під час сильних злив і паводків потрапляє у річки і озера, викликаючи хімічні опіки шкіри і отруєння організму людини.
Небезпека чекає не тільки у воді, але і на березі водойми. Часто, не доходячи ще до водойми, бачимо гори залишеного відпочивальниками сміття, залишків їжі, плями бензину на місцях паркування автомобілів уздовж берега - такі місця краще обходити стороною, саме тут масово розмножуються бактерії, та проживають різні гризуни, які є переносниками небезпечних захворювань.
У воді, під час спеки, активно розкладаються синьо - зелені водорості, які виділяють у воду небезпечні токсини, які викликають отруєння.
Щоб відпочинок біля річки або ставка не закінчився лікарняним ліжком, потрібно дотримуватись таких правил:
- завжди мати з собою на відпочинку запас питної бутильованої води для пиття, миття овочів і фруктів;
- для купання та відпочинку слід використовувати лише офіційно визначені місця та відповідно облаштовані пляжі;
- не можна купатися у водоймах, біля яких є очисні споруди, заводи, фермерські господарства;
- уникати купання у водоймах де живе багато водоплавних птахів. Це загрожує забрудненню води їхніми фекаліями;
- не ковтати воду з водойми під час плавання;
- не використовувати воду з річок і ставків для миття овочів і фруктів;
- не купатися у непротічних водоймах;
- не варто купатися відразу після сильного дощу, коли весь бруд, пестициди та різні добрива стікають у водойми;
- не купатися у воді яка «цвіте», в якій плаває багато сміття чи харчових продуктів;
- після купання обов’язково прийняти душ з милом, якщо є якісь подряпини або ранки обробити спеціальними засобами;
- не купатися в незнайомих водоймах, та у водоймах де були випадки захворювань
Спеціалісти Богородчанського відділу ДУ « Івано - Франківський ОЦКПХ МОЗ» постійно проводять моніторингові дослідження якості води поверхневих водойм. Так, від початку року обстежено 11 зразків річкової води, за результатами досліджень всі проби відповідають вимогам.
Купайтеся тільки в перевірених місцях!
Бережіть себе, та своє здоров´я!
Біолог санітарно – гігієнічної лабораторії Світлана МАКСИМІВ