Єзупільська селищна рада
Івано-Франківська область, Івано-Франківський район

Здоровий спосіб життя в традиціях українського народу

Дата: 27.05.2023 23:38
Кількість переглядів: 101

Стартував європейський тиждень громадського здоров’я, який триває з 22 по 26 травня. В Україні Всеукраїнський тиждень громадського здоров’я ініційований Центром громадського здоров’я і проходить під гаслом «Профілактика Рятує Життя» та присвячений темі профілактики захворювань. Майбутнє належить медицині профілактичній. Цей загальновідомий принцип лікарів епохи Гіпократа лежав в основі діяльності державної санепідслужби, яка необдумано ліквідована владними структурами 2011-2016 рр., не досягнувши свого 100-річного ювілею, який мав би відзначатися саме у 2023 році. На щастя, спільними зусиллями міністра охорони здоров’я України Віктора ЛЯШКА, Центру громадського здоров’я та відданих своїй справі фахівців профілактичного спрямування, а саме - головних державних санітарних лікарів, які на даний час очолюють обласні центри контролю та профілактики хвороб (CDC), ця галузь продовжує успішно розвиватися. Наше завдання сьогодні пропагувати здоров’я як найвагомішу перлину, найвищу цінність життя. Існує чотири основні чинники, які визначають стан здоров’я: спосіб та умови життя (50–55%), екологічний стан навколишнього середовища (20–25%), спадковість (15–20%) і рівень медичного обслуговування (7–15%). Здоровий спосіб життя має найбільший вплив на стан нашого здоров’я.

Основні елементи здорового способу життя:

1. Правильне, збалансоване харчування — основа здорового способу
життя.
Потрібно їсти до 6 разів в день. Це забезпечить нормальну роботу жовчного міхура і печінки, а значить - і судин. Якщо ви їсте рідко, але багато, це викликає різкі стрибки інсуліну в крові, а він руйнує судини.
Щоб правильний раціон поліпшив стан здоров’я, він повинен відповідати певним правилам:
— їжа має бути різноманітною, споживайте більше овочів, злакових, фруктів;
— замініть тваринні жири рибою;
- вживайте молочні продукти середньої жирності;
— зменшіть вживання солі, цукру, відмовтеся від продуктів, що містять добавки;
— почніть ранок зі склянки чистої води, випитої натщесерце;
— не пропускайте прийоми їжі, особливо,  сніданок .
2. Достатня  рухова активність  . Гіподинамія — одна з найбільших проблем на шляху до здорового способу життя. Адже м’язи і кровоносна система при малорухливому способі життя не діють, що провокує развиток багатьох захворювань. Ходьба (4 км по свіжому повітрі), біг, плавання, лижі, помірна фізична робота - неповний перелік занять, які можуть значно покращити стан нашого здоров’я, зберегти молодість тіла і духу. Обов’язково робіть зарядку у провітреній кімнаті або на свіжому повітрі.
3. Аква віта. Ще одна складова доброго самопочуття і відмінного здоров’я - споживання чистої, краще, джерельної води. Організм людини на 70% складається з води. Важливо на протязі дня випивати до двох літрів рідини, з яких чиста вода повинна складати дві третіх.
4.  Сон  — важлива складова здорового способу життя. Найбільш сприятливий час для сну — з 22 години до 6 години ранку. В цей час відбувається очищення крові та перерозподіл енергії. В цей час організм виробляє мелатонін - гормон, який регулює роботу головного мозку, імунної та інших систем, працює як антиоксидант і сповільнює процеси старіння клітин. Для здорового повноцінного сну  відмовтеся від напоїв, що містять кофеїн або, принаймні, не вживайте їх у другій половині дня.
5. Внутрішня гармонія - основа всіх доброчинств. Якщо людина часто хворіє – значить вона підтримує в собі безлад через негативні думки, почуття, поступки. 
     Варто нагадати про здоровий спосіб життя в традиціях українського народу. Наші предки ставилися до свого здоров’я пильно та уважно. В основі древніх колядок, щедрівок завжди є побажання здоров’я. Заповзятістю
здорового способу життя відзначаються веснянки, петрівчані пісні, купальські, жнивні пісні тощо. Українська народна пісня славить здоров’я як вищу запоруку щасливого, гармонійного буття та усі його складники: чистоту тіла і помислів, чистоту побуту, навколишнього середовища, збереження природи, чистоту рідної мови від лихослів’я тощо. Здоров’я  бажають при зустрічі і прощанні, у взаємних привітаннях: "Дай Боже здоров'я", «Доброго здоров'я!» тощо. 
     Чим глибше вивчаєш звичай, традиції, тим більше пізнаєш світоглядне начало наших предків, їхнє ставлення до природи і самого себе. Надзвичайність звичаю полягає у тому, що він є не просто філософією життя, а самим способом життя! Що зберігає народ як етнос протягом багатьох тисячоліть? Звичай як імунітет! Прадавні українські свята несуть у собі світогляд народу, його філософію, поетичне бачення світу і втілення свята у надзвичайно цікаве лицедійство, яке викликає оптимізм, чудовий настрій, жадобу до життя, охоту до праці. І саме обрядові свята (як приклад – Гаївки та веснянки, Коляда) передбачають просвітленість атмосфери, ігрову імпровізацію, що дуже позитивно впливає на здоров’я людей, а найголовніше, дітей. З раннього
дитинства потрібно вчити дітей не розбазарювати їхнє життя, а зуміти присвятити його благородній меті. Гармонійне поєднання високої моралі і фізичної досконалості, яке традиційне ще з прадавніх часів, створило справжніх лицарів, еліту і гордість українського народу. Запорозькі козаки ніколи не обирали старшинами фізично недосконалих людей і свій вільний час практично присвячували виконанню фізичних вправ (різні змагання, тренування з шаблями, тощо. Виняткова роль і мови народу. Як стверджують учені, мова (носій
духовного розвитку народу) формує певні особливості генофонду, завдяки яким організм людини позитивно відгукується на мову свого народу, активізується, мобілізуючи свої зусилля, зцілюється…Проте рідна мова робить людину не тільки здоровішою й талановитішою та щасливішою, а й виступає в ролі особливого каналу, через який кожен із нас черпає цілющу енергію рідної землі і рідного неба. На здоров’я людини впливають не лише хвороби й захворювання, а й події, що відбуваються в родині, соціальному і природному середовищі. Тому так важливо піклуватися про своє психічне здоров’я. Найкраща медицина практикується щоденно - самим способом життя, манерою мислити, відчувати, вірити, любити, харчуватися.  Нинішній складний час ставить перед нами завдання зберегти Людину.

Збереження здоров’я – це збереження життя особистості, роду, родини,
народу на землі. Головною умовою фізичного здоров’я є знання і виконання
законів єдності, духовності і любові як найвищої лікувальної сили.
Дбайте про своє здоров’я, радійте життю, з Божою мудрістю і любов;ю
ставтесь до своїх ближніх. Будьте здорові!

Начальник відділу Валентина ЛЕВИЦЬКА

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора