Єзупільська селищна рада
Івано-Франківська область, Івано-Франківський район

Сальмонельоз - НЕБЕЗПЕЧНЕ ІНФЕКЦІЙНЕ ЗАХВОРЮВАННЯ

Дата: 29.06.2023 10:06
Кількість переглядів: 159

Сальмонельоз – це гостре кишкове захворювання, яке перебігає у вигляді гастроентериту або гастроентероколіту. Актуальність сальмонельозу зумовлена значним його поширенням, частими спалахами, високою захворюваністю поміж дітей молодшого віку. У більшості країн світу спостерігається стійка тенденція до зростання захворюваності на сальмонельоз. Він відноситься до однієї з найважчих кишкових захворювань.

Щороку в Україні реєструється десятки тисяч кишкових захворювань, спричинених сальмонелою.

Сальмонели, як і решта збудників кишкових інфекцій, можна побачити лише під мікроскопом. Мають вони вигляд палички, дуже стійкі у зовнішньому середовищі та харчових продуктах. У кисломолочних продуктах за температури +4°С сальмонели зберігаються протягом 48 годин, у молоці за кімнатної температури – до 4-10 діб, у холодильнику – у сирах – від 7 до 13 місяців. У яйцях птахів сальмонели можуть зберігати життєздатність до 3-9 місяців, у ковбасних виробах – від 6 до 130 днів. Соління та копчення м’ясних продуктів не гарантує від зараження, оскільки в копченому м’ясі із 12-19% вмістом солі збудник зберігається до 75 днів.

Здатність сальмонел виживати тривалий час у продуктах, а за сприятливих умов і інтенсивно розмножуватися в них, визначає важливу роль харчових продуктів як фактора передачі збудника сальмонельозу. А здатність зберігатися в об’єктах зовнішнього середовища, грунті створює можливість зараження побутовим шляхом.
 

Як виникає зараження?

Джерел сальмонельозної інфекції надзвичайно багато. У природних умовах сальмонели зустрічаються практично у всіх видів тварин. Основним джерелом сальмонел для людей є велика рогата худоба, свині, домашні птахи, особливо качки, джерелом інфекції можуть бути і люди, хворі на сальмонельоз. Особливу небезпеку вони становлять, якщо працюють на харчових підприємствах, у дитячих дошкільних і лікувальних закладах, пологових будинках, оскільки можуть спричинити епідемічні спалахи сальмонельозу. Потрапляючи до організму людини, сальмонели розмножуються у тонкій кишці.
Інкубаційний період (час від зараження до проявів хвороби) триває від декількох годин до 2-3 діб, максимально – 7 діб. Інфікування людини здебільшого відбувається після вживання м’ясних продуктів, рибних продуктів, яєць та виробів з них, молока та молочних продуктів, овочів та фруктів.
 

Основні прояви хвороби: загальна слабкість, пронос, біль у животі,
підвищення температури, можуть спостерігатися судоми гомілкових м’язів, що
часто призводить до розвитку інфекційно – токсичного шоку.

Ефективне лікування цього захворювання можливе лише в умовах інфекційного стаціонару.

Тому прислухайтеся до основних рекомендацій, щоб запобігти зараженню сальмонелою:

  •  Не вживайте продукти сумнівної якості та з закінченим терміном придатності.
  •  Не слід вживати м’ясні та молочні продукти, придбані на стихійних ринках. Адже вони продаються без необхідного ветеринарно-санітарного контролю. Нехтуючи цим правилом, ви можете придбати продукти від хворих тварин. На вигляд вони можуть бути якісні, тому, що під час розмноження сальмонел смак, колір, запах продуктів не змінюються.
  •  Під час кулінарної обробки продуктів обов’язково слід дотримуватися правил роздільного зберігання сировини та готової продукції, а також використання кухонного інвентарю. Скажімо, ножі, обробні дошки використовуйте окремо для сирої та готової продукції, особливо м’яса. Це дуже важливо для запобігання вторинного зараження виготовлених страв сальмонелами із сирих продуктів.
  •  Вживайте безпечну воду (очищену чи кип’ячену).
  •  Сирі овочі та фрукти обов’язково мийте під проточною водою, а краще обдавайте їх окропом.
  •  Яйця водоплаваючої птиці (качині, гусині) вживайте тільки в стравах, що підлягають достатній термічній обробці.
  •  Не допускайте в житлові приміщення мух, особливо туди, де зберігаються продукти харчування
  •  І найголовніше золоте правило – всі швидкопсуючі продукти потрібно зберігати у холодильнику та дотримуватись правил особистої гігієни.

Не порушуйте цих правил! Виконати їх легше, ніж лікуватись!

Лікар-епідеміолог Богородчанського відділу
ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ» Світлана ГАВРИЛКО

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора