Єзупільська селищна рада
Івано-Франківська область, Івано-Франківський район

Профілактика харчових отруєнь.

Дата: 19.09.2023 11:02
Кількість переглядів: 77

В Україні продовжується бабине літо з доволі високими температурами повітря. Така погода протримається щонайменше до кінця вересня. Тому ризики підхопити кишкову інфекцію чи харчове отруєння ще доволі високі.

За високої температури повітря прискорюється ріст патогенної мікрофлори, що може призвести до значного накопичення її у харчовому продукті, а після вживання в їжу такого продукту виникають різноманітні отруєння та гострі кишкові інфекційні захворювання.

Факторами передачі інфекції найчастіше стають такі швидкопсувні харчові продукти, як м'ясні вироби, молоко і молочні продукти, морозиво, кондитерські вироби, яйця, що готуються з порушенням технології виробництва, умов зберігання та реалізації, без дотримання належних температурних режимів та правил товарного сусідства.

Однак, не слід забувати і про особисту гігієну споживача продукції, умови приготування та терміни придатності виготовлених удома страв, адже значна частина отруєнь реєструється в побуті.

Однак, не слід забувати і про особисту гігієну споживача продукції, умови приготування та терміни придатності виготовлених удома страв, адже значна частина отруєнь реєструється в побуті.

Якщо одразу приготувати сирі швидкопсуючі продукти не вдалося, необхідно зберігати їх в холодильнику. Перед кулінарною обробкою обов'язковим є їх ретельне промивання і чищення.

Готові страви також не слід довго зберігати, вживати їх треба в день приготування або зберігати до наступного дня в холодильнику. Перед повторним вживанням страву слід піддати ретельній тепловій обробці.

Дотримання цих нескладних правил дає шанс вберегтися від можливих серйозних наслідків.

Якщо ж лихо все-таки трапилось і з'явилися такі ознаки отруєння, як нудота, запаморочення, блювання, пронос, непритомність, посиніння губ, судоми та ін., необхідно негайно звернутись по кваліфіковану медичну допомогу.

Втрата дорогоцінного часу може призвести до важких ускладнень! До приїзду медпрацівників хворого слід покласти в ліжко, обов'язково на бік, дати випити 2-3 літри ледь теплої води чи слабкого розчину питної соди (з розрахунку 1 чайна ложка на 0,5 л води і викликати блювання. Можна дати хворому ентеросорбенти.

І в жодному разі не слід залишати хворого без нагляду! Залишки страви необхідно зберегти до приходу лікаря: це може допомогти встановити причину отруєння і призначити відповідне лікування.

Щоб запобігти харчовим отруєнням, рекомендуємо такі заходи профілактики:

  •  Частіше мийте руки, посуд та поверхні, що контактують з продуктами. Ретельно мийте руки теплою водою з милом до та після обробки чи приготування їжі. Використовуйте гарячу мильну воду для миття посуду, обробних дощок та інших поверхонь, якими ви користуєтесь.
  •  Зберігайте сирі продукти окремо від готових продуктів. При покупці, приготуванні їжі або зберіганні продуктів тримайте сире м'ясо, птицю, рибу окремо від інших продуктів. Це запобігає перехресному забрудненню.
  •  Готуйте продукти до безпечної температури. Найкращий спосіб дізнатися, чи приготовлені продукти до безпечної температури — це використовувати харчовий термометр. Ви можете вбити шкідливі організми у більшості продуктів, приготувавши їх до потрібної температури.
  •  Будьте обережні з продуктами, що швидко псуються. Швидко охолоджуйте або заморожуйте такі продукти - протягом двох годин після їх купівлі або приготування.
  •  Безпечно розморожуйте продукти. Не розморожуйте продукти за кімнатної температури. Найбезпечніший спосіб розморозити продукти – розморозити їх у холодильнику. Якщо ви розігріваєте заморожені продукти в режимі «розморожування», обов'язково приготуйте їх відразу.
  •  Викиньте, якщо вагаєтесь. Якщо ви не впевнені, що їжа була приготовлена, подана або зберігалася безпечно, викиньте її.
  •  Якщо їжа виглядає несвіжою або має запах, краще її не їсти. Їжа, залишена при кімнатній температурі занадто довго, може містити бактерії або токсини, які неможливо знищити при приготуванні.
  •  Не пробуйте їжу, в якій ви не впевнені, просто викиньте її ! Завжди потрібно пам’ятати, що хворобі легше запобігти, ніж її лікувати.

Бережіть себе та своїх близьких ! Будьте здорові!

Завідувач відділення епіднагляду та
профілактики неінфекційних хвороб
Богородчанського відділу
ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»                                                                                                       Лілія КОНЦУР

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора