Єзупільська селищна рада
Івано-Франківська область, Івано-Франківський район

Хронічні захворювання органів дихання

Дата: 26.10.2023 17:35
Кількість переглядів: 74

Серед  хронічних захворювань органів дихання, поширеним є хронічне обструктивне захворювання легенів (ХОЗЛ). Причиною розвитку захворювань є куріння, забруднення повітря навколишнього середовища (всередині приміщень, атмосферного повітря), алергени та професійні чинники ризику. 

Говорячи про причини розвитку захворювань органів дихання, не можна не торкнутися сучасного способу життя, умов праці, паління, зловживання алкоголем. Якщо велика кількість людей довго перебуває в одному приміщенні (особливо погано провітрюваному), тоді істотно зростає ризик захворіти на ГРВІ, бронхіт або пневмонію. Кондиціонер, який ми використовуємо для охолодження або підігріву повітря, також сприяє тому, що мікроорганізми розмножуються і поширюються в приміщенні, викликаючи інфекційно-запальні захворювання. Від ксероксів і принтерів, якими переповнені офіси, при роботі з папером в повітря виділяється паперовий пил, а також можливі такі хімічні речовини, як озон. Це сприяє зниженню захисних сил організму та провокує розвиток захворювань.

Особливу увагу слід звернути на належні умови праці у виробничих приміщеннях. Основним фактором, як негативний чинник, є запиленість робочої зони. Пил є органічним (наприклад мучний) та неорганічний (на каменедробилках). Для зниження концентрації пилу, яка попадає в дихальні шляхи, потрібно використовувати засоби індивідуального захисту (респіратори та ін.). Неабияку роль у профілактиці захворювань відіграють обов’язкові медичні огляди при прийомі на роботу, так і періодичні  у встановлені терміни.

Вищевказане дозволяє не допускати до робіт із запиленістю робочої зони робітників зі схильністю до захворювань органів дихання та рекомендувати вивільнення з таких умов праці на ранніх стадіях захворювання. Атестація робочих місць за умовами праці надає пільги та компенсації (при наявних шкідливих факторах). Це може бути скорочений робочий день, додаткова відпустка і т.д. Згідно вимог нормативних документів повинен проводитись контроль повітря робочої зони на предмет запиленості. 

Окремої уваги заслуговує негативний вплив тютюнопаління на організм в цілому. Слизові оболонки дихальної системи знаходяться в стані хронічного запалення, послаблюються захисні механізми. Працюючі в умовах ризику захворіти з причини запиленості повітря робочої зони, виробляють матеріальні цінності та інші блага за що отримують заробітну плату. Курці навпаки – витрачають гроші на сигарети, а пізніше на лікування хвороби.

 Найбільш ефективним і рентабельним лікуванням ХОЗЛ у курців є відмова від куріння.

Звертання до лікаря зазвичай відбувається при появі характерних симптомів хвороб органів дихання: сухому або вологому кашлю, задишки у стані спокою або при фізичному навантаженні, болю в грудній клітці, підвищенні температури тіла. Нерідко хвороби органів дихання є випадковими знахідками при рентгенологічному обстеженні. Запідозрити те чи інше захворювання органів дихання можна вже на підставі скарг і аускультативної картини легень. Лікування хвороб легенів спрямоване на розрідження мокротиння, зменшення її кількості і полегшення евакуації з бронхіального дерева, розширення бронхів, зняття спазму бронхіальних м’язів, зняття запального процесу в бронхолегеневій системі, нормалізацію газообміну в легеневій тканині. Найпростішими заходами профілактики хвороб легенів є відмова від паління, створення безпечних умов праці, здоровий спосіб життя і проходження планового огляду у терапевта не рідше  чим  один раз на рік.


 

Лікар з загальної гігієни

Богородчанського відділу 

ДУ "Івано- Франківський                                                                            Богдан ЛЕВИЦЬКИЙ

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора