Єзупільська селищна рада
Івано-Франківська область, Івано-Франківський район

Корисні поради для населення Профілактика зимового травматизму

Дата: 08.12.2023 15:59
Кількість переглядів: 110

Зима – період підвищеного травматизму. Причиною цього стає ожеледиця, ранній початок темноти, слизьке взуття.  Ожеледиця в холодну пору року явище часте. Вона змушує бути уважними абсолютно всіх громадян, адже ризик травмування коли під ногами слизько, є надто високим.

 Головні причини цих травм — падіння на слизькій дорозі, тротуарі, сходах, їзда на велосипеді під час ожеледиці. 

Головною причиною травматизму взимку є банальний поспіх. Багато хто просто не помічає льоду, припорошеного снігом, внаслідок чого падають і отримують різні травми. У поспіху людина схильна не помічати навіть відкритого льоду. Крім того, значна частина травм пов’язана з громадським транспортом. Люди сковзаються і падають як при вході в автобус або тролейбус, так і при виході з нього. Діти і молодь люблять прокотитися з розгону на слизькій доріжці, гірці. При цьому - юрбою і збиваючи один одного. У такому разі, зазвичай,  відбуваються забиттями.

З  настанням зими та  появою першого снігу частота звернень за допомогою до медичних закладів з приводу травм збільшується у 2- 3 рази. 

За даними хірургів – травматологів взимку переважають забиття  і переломи кісток (біля 15%), вивихи (10%). Потерпілі  переважно знаходяться  в працездатному віці (біля 80%). Діти до 18 років складають до 2%, а особи старше 60 років  - біля 18%. 

Статистика травм свідчать про те, що саме взимку на травматизм припадає до 15% захворювань з тимчасовою втратою працездатності.

Як запобігти можливим травмам?

В разі падіння:

– Якщо відчуваєте що падаєте, постарайтеся присісти — так зменшиться висота, з якою ви падаєте. Окрім того, у момент падіння треба групуватися — притягніть підборіддя до грудей, притисніть кисті рук до живота, а лікті до боків.

– Посковзнувшись, ви втрачаєте рівновагу,  тому ні в якому разі не приземляйтеся на випрямлені руки!

– При падінні зі слизьких сходів, дуже важливо захистити голову: постарайтеся прикрити її руками. 

  • Не намагайтеся загальмувати падіння, розводити руки та ноги в сторони - це тільки збільшить кількість переломів.

 Якщо ви впали і відчуваєте біль, у вас з’явилися симптоми перелому, відразу ж зверніться до найближчого травмпункту. При можливості візьміть із собою супроводжуючого, зателефонуйте рідним чи попросіть перехожих допомогти вам дістатися до лікарні. Не займайтеся самолікуванням і не пускайте хворобу на самоплив. Щоб уникнути гірких наслідків від перелому, перед походом в травмпункт вам потрібно зафіксувати травмовану частину і прикласти холод до пошкодженої зони.         

Для попередження зимового травматизму необхідно дотримуватися наступних простих правил: 

1. Носити взуття бажано на плоскій підошві або на низькому квадратному каблуці. Краще, якщо підошва буде з великою ребристістю, яка не ковзає.

2. В ожеледицю ходити треба по-особливому – як би трохи ковзаючи, немов на маленьких лижах.  Йти бажано як можна повільніше. Ковзати по льоду спеціально не варто – це збільшує обмерзання підошви. Пам’ятайте, чим швидше крок, тим більше ризик впасти.

3. Особам літнього віку, найбільш схильним до травматизму, рекомендується прикріплювати на підошву звичного взуття спеціальні накладки “проти ожеледиці”. 

4. Слід дотримуватися техніки безпеки під час занять екстремальними видами спорту, використати усі необхідні захисні аксесуари (налокітники, наколінники, шоломи і т. д.).

5. Важливо навчити дитину дотриманню техніки безпеки при катанні на лижах, ковзанах, санчатах. Не забудьте забезпечити дітей усіма необхідними засобами захисту.

Увага і обережність є найкращими засобами для профілактики травматизму, і не лише зимового. А тому, виходячи на вулицю, особливо, коли плюсова температура різко змінюється на мінусову або навпаки, варто оцінювати кожен свій крок!

Бережіть себе та своїх близьких! Пам’ятайте народну мудрість: «Береженого Бог береже».
 

Завідувач відділення епіднагляду (спостереження)

та профілактики неінфекційних захворювань

Богородчанського відділу

Івано-Франківського районного відділу               Лілія Концур

Фото без опису

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора