Єзупільська селищна рада
Івано-Франківська область, Івано-Франківський район

Безпечного паління не існує!

Дата: 24.05.2024 13:12
Кількість переглядів: 39

Фото без опису

■ Останні декілька років вейпи та електронні сигарети стають все більш популярними серед підлітків.
■ Виробники електронних сигарет та вейпів запевняють, що вони є цілком безпечною альтернативою звичайному тютюнопалінню. Нібито ці пристрої не шкодять здоров’ю, оскільки не утворюють продуктів горіння та не містять
шкідливих смол.
■ Часто можна почути думку, що пара, яка утворюється під час паління електронних пристроїв, є безпечною, бо що може бути шкідливого у воді?! Однак ця пара не є суто водяною. Це аерозоль із домішками ароматизаторів і токсичних речовин. Також багато людей вважають, що вони є безпечнішою альтернативою звичайним цигаркам.
■ А що насправді?
■ Активне та широке використання електронних сигарет, які з’явились на ринку у 2003 році, набуло популярності і в нашій країні протягом останніх 5 років. Електронні сигарети позиціонувались як менш шкідливі порівняно з палінням традиційного тютюну, але 23 серпня 2019 року в США була зареєстрована перша смерть, пов’язана з вейпінгом. Тож усім важливо розуміти потенційну небезпеку електронних цигарок.
■ Що таке вейп та електронні сигарети?
■ Вейпінг– це процес вдихання та видихання аерозолю, який часто називають парою, що виробляється  електронною сигаретою чи подібним  пристроєм. Пара зазвичай  містить  нікотин, ароматизатори та інші хімічні  речовини.
■ Одноразові  електронні сигарети – це невеликі пристрої, які містять батарею, нагрівальний елемент і картридж, наповнений рідким нікотином. Коли користувач  вдихає, рідина нагрівається і перетворюється на пару, яка потрапляє в легені.
■ Шкідливий вплив вейпінгу та електронних сигарет За даними Глобального опитування молоді щодо вживання тютюну (GYTS), 18,4% підлітків в нашій країні є активними  споживачами електронних сигарет.  Таке паління може завдати шкоди здоров’ю підлітків різними способами.
■ Одним із найбільш значних є вплив на розвиток мозку. Нікотин в електронних сигаретах може перешкоджати розвитку мозку, впливаючи на навчання, пам'ять і увагу.
■ Вдихання хімікатів та інших шкідливих речовин може пошкодити легені та дихальні шляхи, що призведе до респіраторних захворювань, таких як бронхіт і астма. Крім того, вейпінг може спричинити  проблеми з диханням, такі як хрипи, кашель і задишка.
■ Нікотин може підвищувати артеріальний тиск і частоту серцевих  скорочень, створюючи  навантаження на серцево-судинну систему.
■ Не виключені також проблеми зі здоров’ям порожнини рота, такі як неприємний запах з рота, захворювання ясен і втрата зубів.

■ Рідкий нікотин, який використовується в електронних пристроях, викликає сильну  залежність і може призвести до отруєння нікотином, особливо у підлітків.
■ Варто зазначити, що вейпінг пов’язують із підвищеним  ризиком  розвитку певних типів раку, включаючи рак легенів, рак горла та рак ротової порожнини.
■ Якщо, наприклад, прихильники звичайних сигарет можуть контролювати кількість цигарок і викурювати одну за годину чи менше, то з електронною сигаретою треба чітко контролювати час, бо можна викурити значно більшу дозу нікотину, ніж зі звичайною сигаретою.
■ Як захистити дитину.
Нерідко діти починають курити за компанію чи під тиском однолітків. Це може призвести до експериментів не лише з вейпінгом, а й з іншими  шкідливими  речовинами.
■ Важливо поговорити зі своїми дітьми про небезпеку електронних цигарок та допомогти їм протистояти тиску однолітків, заохочувати їх  вести здоровий спосіб життя.
■ Особистий приклад батьків теж важливий. Якщо ви курите, кидайте палити та уникайте куріння на очах у вашої дитини. Заохочуйте свою дитину займатися здоровою діяльністю, наприклад, спортом або іншими хобі. Це може допомогти зменшити  ризик того, що вона звертатиметься до куріння або вейпінгу як способу впоратися зі стресом або нудьгою.
■ Звертайте увагу на будь-які зміни в поведінці чи здоров’ї вашої дитини. Якщо ви помітили щось тривожне, зверніться за допомогою.
■ Варто пам’ятати, що вейпінг не є безпечною альтернативою курінню. Розповідаючи молодим людям про шкідливі наслідки вейпінгу, ми можемо допомогти  їм приймати зважені рішення та уникнути залежності та інших
проблем зі здоров’ям. Вважаючи, що електронні сигарети чи вейпи є нешкідливими, людина починає
частіше їх використовувати, що веде до психологічної залежності та збільшення споживання.
■ Якщо, наприклад, прихильники звичайних сигарет можуть контролювати кількість цигарок і викурювати одну за годину чи менше, то з електронною сигаретою треба чітко контролювати час, бо можна викурити значно більшу дозу нікотину, ніж зі звичайною сигаретою.
■ Електронні пристрої для паління з’явилися відносно нещодавно, і науковці тільки починають ґрунтовно досліджувати вплив електронних сигарет та вейпу на організм людини.
■ Уже зараз ми спостерігаємо збільшення кількості респіраторних захворювань через «паріння». Втім, ми поки що нічого не знаємо про довгостроковий вплив такого виду паління на здоров’я людини. І ще невідомо, які шокові результати ми отримаємо.
■ В Україні з 11 липня 2022 запрацювала норма Закону №2899-IV щодо захисту населення від шкоди вторинного тютюнового та нікотинового викидів. Згідно з статтею 13 цього Закону, у визначених громадських місцях заборонено куріння із застосуванням тютюнових виробів для електричного нагрівання (ТВЕНів) на рівні зі звичайними сигаретами, електронними сигаретами, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згорання.
■ Отже, безпечного паління не існує. Ніякого.
■ Не будьте ні активними, ні пасивними курцями!
 
Завідувач відділення епіднагляду та профілактики неінфекційних захворювань Богорочанського відділу Івано-Франківського районного відділу ДУ «Івано- Франківський ОЦКПХ МОЗ»

Концур Лілія


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора