В Україні стартувала кампанія вакцинації проти трьох небезпечних хвороб
Міністерство охорони здоров’я, Центр громадського здоров’я та обласні центри контролю і профілактики хвороб, за підтримки ВООЗ та ЮНІСЕФ, розпочали з 1 серпня додаткові заходи з імунізації проти кашлюку, дифтерії та правцю серед груп населення, які пропустили планові щеплення в попередні роки. Кампанія триватиме до кінця року.
Глобальна ціль МОЗ — вакцинувати 80% українців, задля створення колективного імунітету, щоб запобігти спалахам інфекційних хвороб та епідеміям.
Фактично заклади охорони здоров’я спланували і розпочали кампанію вже з середини липня.
Стан охоплення щепленнями проти кашлюка, дифтерії, правця в Україні у 2023 році був у межах 70-83 % (по області 50-74 %), найнижчий відсоток – виконання щеплень проти дифтерії і правця дорослому населенню – 52% (по області – 32,5%). За 6 міс 2024 року в області невисокі відсотки виконання запланованих щеплень проти кашлюка, дифтерії, правця: 13,4-42,2.
В Україні за 5 місяців 2024 року зареєстровано 3805 випадків кашлюку — це у 31 раз більше, ніж за аналогічний період минулого року. За 2022 рік – 5 місяців 2024 року зареєстровано чотири випадки дифтерії, тоді як у 2020–2021 рр. не було зафіксовано жодного. З початку повномасштабного вторгнення зареєстровано 22 випадки правцю.
Вакцинація — єдиний спосіб захистити себе від цих небезпечних інфекційних хвороб у будь-якому віці. Ефективність щеплення від дифтерії та правцю становить 95-100%.
В Україні забезпечено безперервне постачання вакцин в регіони і до кожного закладу охорони здоров`я. Транспортування, зберігання та використання вакцин на всіх рівнях здійснюється з дотриманням вимог
«холодового ланцюга».
Вакцинопрофілактика – одне з найбільших досягнень людства і найнадійніший спосіб попередження багатьох інфекційних хвороб.
Закликаємо до співпраці у забезпеченні кампанії додаткової вакцинації органи місцевої влади та активних громадян, які розуміють вакцинацію як благо для людства.
Батьки! Попіклуйтесь про безпеку і здоров’я своїх дітей і перевірте свій вакцинальний статус.
Чим небезпечні кашлюк, дифтерія та правець?
Кашлюк — це гостра бактеріальна інфекційна хвороба дихальних шляхів. Характеризується важкими нападами кашлю, які можуть тривати кілька тижнів або навіть місяців. Поширюється повітряно-крапельним шляхом при кашлі або чханні інфікованої людини. Хворіють здебільшого діти та підлітки, проте захворіти можуть і дорослі. Найнебезпечніший кашлюк — для немовлят, у яких він може викликати тимчасову зупинку дихання (апное), і загалом у новонароджених і немовлят хвороба має високий ризик ускладнень та смерті. У 2024 році в Україні від кашлюку померло двоє дітей віком до 1 року.
Дифтерія — гостра інфекційна хвороба, яка вражає переважно слизові оболонки верхніх дихальних шляхів та шкіру, утворюючи характерні плівки, які можуть викликати серйозні ускладнення. Бактерія потрапляє в організм людини в дихальні шляхи, де починає виділяти токсин, який потрапляє у кров і вражає різні органи, найчастіше — серце, нервову систему та нирки. Навіть попри своєчасне лікування близько 20 % невакцинованих хворих помирають.
Так, у 2023 році було зареєстровано смерть 73-річної жінки від дифтерії на Київщині. Хвора була госпіталізовано до лікарні, проте її життя не вдалось врятувати через довготривале самолікування й ускладнення, що виникли внаслідок хвороби. Також з’ясовано, що померла не була вакцинована проти дифтерії.
Правець — гостра інфекційна хвороба, спричинена бактерією, яка виділяє потужний токсин, вражає нервову систему і призводить до сильних болючих м’язових спазмів (судом). Захворіти на правець можна, якщо збудник потрапить через пошкодження шкіри: рани, порізи, опіки, укуси тварин, травмування гострими предметами, уламками деревини. Наприклад, дитина може інфікуватися, поранившись цвяхом, який забруднений грунтом.
Смертність від правцю досягає 25–80 % (використано матеріали з сайту ЦГЗ).
Завідувач відділення епіднагляду та профілактики інфекційних хвороб Богородчанського відділу Івано-Франківського районного відділу ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ» Глушко Надія