Єзупільська селищна рада
Івано-Франківська область, Івано-Франківський район

ЖОВТЕНЬ — МІСЯЦЬ ОБІЗНАНОСТІ ПРО РАК МОЛОЧНИХ ЗАЛОЗ

Дата: 01.10.2024 15:00
Кількість переглядів: 118

Фото без опису

■ Рак молочної залози (РМЗ) — найпоширеніше онкологічне захворювання серед жінок всього світу. Вже протягом кількох років на пухлину грудей припадає кожен восьмий випадок раку у світі.
■ В Україні, як і в більшості країн світу, рак молочної залози займає 1-е місце в структурі онкологічної захворюваності та смертності від злоякісних новоутворень у жінок. Щороку діагностується 6-7000 нових випадків цього захворювання.
■ Згідно з прогнозами Міжнародної асоціації з вивчення раку, до 2030 року кількість хворих на РМЗ складе 2 100 000 чоловік.
■ За даними Національного канцерреєстру, найвищі показники захворюваності на рак грудей відзначаються  у жінок старше 60 років однак хворіють різні вікові групи жіночого населення.
■ За офіційними даними реєстру в Україні за 2022 -2023 роки серед жінок віком 30-44 роки 56,9% випадків захворювання на злоякісні новоутворення складали рак грудної залози, шийки матки та щитоподібної залози.
■■ В занедбаній (III-IV) стадії рак грудної залози виявили у 26,2% первинних хворих на цю візуальну форму пухлини.
■ За даними Івано-Франківського обласного інформаційно-аналітичного центру медичної статистики показники виявленості раку молочної залози в Богородчанському регіоні за 2022 р. порівняно з 2021 р. зросли від 5,8 до 15,9, в Тисменицькому- від 28,3 до 32,9; загалом по Івано-Франківському району - відмічено зростання від 26,9 до 27,1 при середньообласному показнику 25,9 на 100 тис. населення.
■ ■ Занедбані форми раку молочної залози (II-IV стадії) становили у 2022 році по Івано-Франківському району - 30%, Богородчанському регіону - 36,4%, Тисменицькому - 29,6.
■ За перше півріччя 2024 року показники наступні: Івано-Франківський район – 27,5%; Богородчанський регіон - 28,5%; Тисменицький регіон - 28,5.
■■ Порівняно з 1 півріччям 2023 року по Івано-Франківській області показник занедбаних форм РМЗ зріс від 28,2 до 35,0 в І півріччі 2024 року.
■■ Часто жінки відкладають візит до лікаря, мотивуючи: “нема часу'' .
■■ Рак молочних залоз виліковний за умови його виявлення на I стадії — у 95% жінок, на II стадії — у 80%, на III стадії — у 50% жінок.
■ Рак молочної залози – злоякісна пухлина, яка розвивається з клітин молочної залози. Хвороба може початися у молочних протоках або часточках залозистої тканини. 
■ ■ На початкових етапах утворення пухлини часто проходить безболісно і практично безсимптомно, через це рідко діагностується на ранніх стадіях.
■■ Висока смертність пов'язана з метастазами, які поширюються організмом і вражають, у першу чергу, лімфатичні вузли, а потім інші органи. Чим довше рак грудей не діагностується, тим більше виникає патологічних клітин — відповідно зменшуються шанси подолати захворювання.
■ ■ До основних ознак раку грудей можна віднести:
 ущільнення у грудях (так звані «гульки»), які можна відчути на дотик;                                                                               нехарактерна асиметрія чи збільшення грудей;
 аномальні виділення із соска чи шкіри грудей;
 висипання, рани, екземи, кірки або тріщини в ділянці грудей;
 шкіра стає схожою на апельсинову кірку;
 зміна форми, кольору та розміру сосків;
 запалення сосків;
 ущільнення, припухлості та утворення у пахвовій області.
■ При виявленні будь-яких насторожуючих симптомів щодо грудної залози (ущільнення, зміна кольору та стану шкіри, кров’янисті виділення з соска, лущення та ерозії шкіри соска, збільшення пахвових лімфатичних вузлів)- необхідна термінова консультація та обстеження в онколога-мамолога. Мамолог визначає критичність та небезпеку виявлених змін у грудях, ставить пацієнта на облік та рекомендує додаткові дослідження.
■ ■ Пам'ятайте про фактори ризику раку молочних залоз:
 Стать. Жінки частіше хворіють на рак молочної залози, ніж чоловіки.
 Вік. З віком ризик раку молочної залози зростає.
 Спадковість. Якщо близькі родичі мали в анамнезі це захворювання, ризик збільшується.
 Особиста історія захворювань грудей, зокрема, атипова гіперплазія молочної залози.
 Радіаційне опромінення грудей чи обличчя.
 Початок менструації у ранньому віці, до 12 років.
 Народження першої дитини після 30 років.
 Відсутність вагітності. Якщо жінка ніколи не була вагітною — ризик раку молочної залози збільшується.
 Відсутність грудного вигодовування.
 Ожиріння.
 Цукровий діабет 2 типу.
 Гормонотерапія після менопаузи.
 Нераціональна дієта та дефіцит вітаміну Д.
 Зловживання алкоголем.
 Тютюнопаління.
 Нічний режим роботи.
 Недостатня фізична активність.
 Токсичні речовини.
■ ■ Кожна жінка може допомогти собі зменшити ризик виникнення раку молочних залоз.
Рекомендовані обстеження для жінок за віком: 
 20-39 років : клінічне обстеження молочних залоз раз на рік
 40-50+ років: клінічне обстеження молочних залоз раз на рік; мамографія – кожні 2 роки
■ Регулярні профілактичні огляди у гінеколога суттєво підвищують шанси на ефективне лікування. Крім цього потрібно збалансовано харчуватися, підтримувати вагу тіла в нормі, відмовитися від куріння та алкоголю, робити регулярно фізичні вправи.

■■ Рак грудей є проблемою XXI-го століття. Своєчасне виявлення і правильне лікування онкологічних захворювань молочної залози є надійною запорукою збереження здоров'я та життя жінки.

Лікар з загальної гігієни Богородчанського відділу Івано-Франківського районного відділу ДУ “Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ” Левицький Богдан


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора