Що таке домашнє насильство – як реагувати
Говорячи простою мовою, домашнє насильство – це коли в родині хтось когось б’є, ґвалтує, психологічно тисне, забирає (або не дає) гроші.
Домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім’ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім’єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнєнасильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Насильство за ознакою статі - діяння, спрямовані проти осіб через їхню стать, або поширені в суспільстві звичаї чи традиції (стереотипні уявлення про соціальні функції (становище, обов’язки тощо) жінок і чоловіків), або діяння, що стосуються переважно осіб певної статі чи зачіпають їх непропорційно, які завдають фізичної, сексуальної, психологічної або економічної шкоди чи страждань, включаючи погрози таких дій, у публічному або приватному житті.
Законодавством України виділено чотири види домашнього насильства та
насильства за ознакою статі: фізичне, психологічне, економічне та сексуальне.
Фізичне насильство – умисне нанесення побоїв, тілесних ушкоджень, що може призвести або призвело до травмування, порушення фізичного чи психічного здоров’я, нанесення шкоди честі та гідності, в окремих випадках, до смерті постраждалої.
Ви зіткнулись із фізичним насильством, якщо вас:
Б’ють чи штовхають;
Силоміць утримують у замкненому приміщенні, у тому числі з обмеженням можливості пересуватися ним;
Погрожують позбавити життя чи навмисно створюють ситуації, які можуть становити загрозу здоров’ю та безпеці;
Змушують до вживання алкоголю чи наркотиків;
Позбавляють їжі, перешкоджають відпочинку чи сну;
Психологічне насильство – насильство, пов'язане з дією однієї особи або групи осіб на психіку іншої особи шляхом словесних образ або погроз, переслідування, залякування, якими навмисно спричиняється емоційна невпевненість, нездатність захистити себе та може завдаватися або завдається шкода психічному здоров'ю.
Ви зіткнулись із психологічним насильством, якщо вас:
Систематично принижують і вами маніпулюють;
Ображають словесно або негативним жестами, мімікою;
Переслідують, постійно контролюють, погрожують;
Зневажають та ігнорують бажання, думки, почуття, безпідставно критикують;
Позбавляють права на захист честі та гідності;
Шантажують;
Ігнорують чи дискримінують через ваші переконання, віросповідання, національну, расову приналежність чи походження.
Економічне насильство – умисне позбавлення однією особою або групою осіб іншої людини або групи людей житла, їжі, одягу та іншого майна чи коштів, на які постраждалі мають передбачене законом право.
Ви зіткнулись з економічним насильством, якщо вас:
Обмежують у доступі до власних коштів чи забороняють використовувати власні кошти так, як ви вважаєте за потрібне;
Пошкоджують ваше майно;
Позбавляють їжі, житла, майна або перешкоджають у доступі до них;
Обмежують у можливості працевлаштування, забороняють навчатися чи працювати;
Примушують до жебрацтва;
Шантажують.
Сексуальне насильство – протиправне посягання однієї особи або групи осіб на статеву недоторканість іншої людини, а також дії сексуального характеру щодо неповнолітнього (-ої).
Ви зіткнулись із сексуальним насильством, якщо вас:
Зґвалтували;
Примушували до небажаних сексуальних контактів;
Торкались до інтимних частин вашого тіла проти вашої волі;
Примушували до сексу з іншими людьми;
Примушували займатися порно-індустрією чи секс-бізнесом;
Примушували до вагітності, аборту або стерилізації;
Примушували до спостереження за статевим контактом кривдника.
За вчинення домашнього насильства може бути адміністративна і кримінальна відповідальність.
Постраждалими від домашнього насильства, незалежно від того, проживають вони спільно зі своїми кривдниками чи ні, можуть бути:
- люди, які збираються одружитися;
- подружжя;
- колишнє подружжя;
- батьки (мати, батько) і дитина/діти;
- нерідні батьки і діти одного з подружжя;
- люди, які спільно проживають/проживали однією сім’єю, але не були одружені, їхні батьки і діти;
- рідні брати і сестри;
- двоюрідні брати і сестри;
- опікуни, піклувальники, їхні діти та особи, що знаходяться або знаходилися під опікою;
- прийомні батьки, батьки-вихователі, патронатні вихователі, їхні діти і прийомні діти, діти-вихованці, діти, які проживають або проживали в сім’ї патронатного вихователя;
- будь-які інші родичі, люди, що живуть разом, сім’єю, де у кожного є права та обов’язки (діди і внуки, прадіди і правнуки і т.д.).
У Кримінальному Кодексі (стаття 126-1 КК України), сказано, що домашнє насильство – це навмисне, постійне заподіяння фізичного або душевного болю з усіма можливими способами.
Якщо Ви стали жертвою домашнього насильства – викликайте поліцію!!! Саме поліція повинна розібратись в ситуації і вжити заходів щодо захисту Ваших прав.
У поліції є повноваження винести «терміновий заборонний припис» - документ, який видають у разі небезпеки для життя і здоров’я. Діє він 10 днів:
- насильника на 10 днів виселяють з помешкання, при цьому немає значення – чия житлоплоща і хто господар;
- насильникові заборонено входити в приміщення, де живе жертва, і перебувати в ній протягом цих 10 днів;
- заборонено будь-яким способом контактувати з жертвою (дзвонити, писати
листи, смс і т.п.).
Якщо термін заборонного припису закінчився, а проблема насильства не вирішилась, Вам слід здійснити наступні кроки:
Зверніться до суду. Там ви зможете отримати ще один документ – «обмежувальний припис». Він діє так само, як і «заборонний припис», але не 10 днів, а 6 місяців.
ВАЖЛИВІ КОНТАКТИ:
102 – Національна поліція України – орган реагування на злочин і припинення його. При виклику – приїжджає туди, де відбувається насильство, фіксує виклик, приймає заяву від постраждалої особи, оцінює ризики повторного вчинення насильства.
15-47 – Цілодобова безкоштовна урядова «гаряча лінія» з протидії торгівлі людьми, запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей: надають інформаційну, психологічну та юридичну підтримку, здійснюють перенаправлення.
Для громадян України, які перебувають за кордоном, номер телефону +38 (044) 284-19-43 (оплата за тарифами відповідного оператора зв’язку)
Попри війну, всі відповідальні органи продовжують роботу, щоб попередити противоправні дії, а також захистити постраждалих.
0-800-500-335 з мобільного або стаціонарного або 116-123 – з мобільного – гаряча лінія організації «Ла-Страда-Україна»: надають консультацію психолога, соціального працівника, юриста, мають базу всіх закладів країни, куди можна здійснити перенаправлення.
0-800-500-225 з мобільного або стаціонарного або 116-111 – з мобільного –
Національна дитяча гаряча лінія - надають інформаційну, психологічну та юридичну підтримку дітям і підліткам, здійснюють перенаправлення.
0-800-213-103 – Безоплатна правова допомога: надають юридичні консультації, здійснюють перенаправлення в свої відділення по всій країні.