25 ЛИСТОПАДА - 10 ГРУДНЯ: МІЖНАРОДНА АКЦІЯ «16 ДНІВ ПРОТИ НАСИЛЬСТВА»
25 листопада у світі відзначають Міжнародний день боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок. У цей же день розпочинається Міжнародна акція «16 днів проти насильства».
У нашій країні близько 14 тисяч жінок в рік гине від рук чоловіків або партнерів, а дві тисячі закінчують життя самогубством. Щороку в Україні 1440 літрів жіночих сліз проливаються від насильства.
За даними НАН України, 68% українок страждають від насильства в сім’ї, 20% з них зазнають тиранії постійно, і лише 2% жертв звертаються до суду. За 9 місяців 2024 року надійшло 145 664 звернення щодо насильства в сім’ї, з них 115 070 – звернень від жінок, 24 199 – звернень від чоловіків, 6 395 – від дітей. Але за статистикою, за допомогою звертається лише кожна десята постраждала особа.
Багато з тих, хто страждає від насильства, не заявляють про пережите приниження через страх помсти, брак коштів для самостійного існування, емоційну залежність, турботу про дітей, побоювання.
Кожна п'ята дитина стикається з проблемою насильства, причому в 80% випадків людина, яка вчинила злочин, належить до найближчого кола спілкування дитини. У більшості випадків діти бояться розповісти про це кому б то не було.
• 25 листопада – Міжнародний день боротьби за ліквідацію насильства над жінками – в пам'ять про трагічну загибель сестер Мірабаль, яких було по-звірячому вбито за наказом домініканського правителя Рафаеля Трухильо в Домініканській Республіці в 1960 році;
• 1 грудня – Всесвітній день боротьби із СНІДом. Вірус імунодефіциту людини та синдром набутого імунодефіциту стрімко поширюється у цілому світі;
• 2 грудня – Міжнародний день боротьби за скасування рабства. У цей день у 1949 році Генеральна Асамблея ООН прийняла Конвенцію про боротьбу з торгівлею людьми та з експлуатацією проституції третіми особами. Метою цього дня є викорінення таких сучасних форм рабства як торгівля людьми, сексуальна експлуатація, найгірші форми дитячої праці, шлюби з примусу, продаж наречених, передача у спадщину вдів та насильницьке вербування дітей для їх використання у збройних конфліктах.
• 3 грудня - Міжнародний день людей з інвалідністю. Цей день є нагадуванням людству про його обов’язок виявляти турботу і милосердя до найбільш незахищеної частини суспільства – людей з обмеженими фізичними можливостями.
• 5 грудня – Міжнародний день волонтера. Волонтерство сьогодні – це потужний громадський рух, що має свої організації майже у всіх країнах світу, і давно вже переріс як національні кордони, так і сфери застосування волонтерської праці;
• 6 грудня - Річниця з дня «Монреальської різанини», коли 14 жінок-студенток були вбиті злочинцем лише через те, що «вони були феміністками»;
• 10 грудня – Міжнародний день прав людини. 10 грудня 1948 року уряди країн-членів ООН визнали права людини "на життя, свободу та недоторканість особи для всіх без винятків", підписавши Загальну Декларацію Прав Людини.
Безумовно, подолання такого негативного явища, як насильство в родині, можливе лише за умови об’єднання зусиль і державних органів та установ, і громадських організацій, і кожного громадянина. І кожен з нас має сказати «Ні! Насильству!» у власній родині. Адже сім’я – це саме те місце, яке має бути світлим затишком, острівцем безпеки і комфорту у нашому житті. Місце, де тебе розуміють і поважають, де можна нікого не боятися і почуватися вільно кожному: і маленькій людині, і дорослому, і особі літнього віку.
Пошана один до одного, взаєморозуміння, орієнтування на мирне рішення конфлікту можуть забезпечити благополуччя і згоду в сім’ї, а відповідно і добробут держави в цілому.