24 березня-Всесвітній день боротьби з туберкульозом.
Цей день відмічається світовою спільнотою з 1996 року. Мета таких «днів пам´яті»-вкотре нагадати людям про необхідність самим дбати про збереження власного здоров´я, проінформувати їх про щляхи розповсюдження інфекції та заходи по її запобіганню.
Захворювання на туберкульоз завжди було пов´язане з міграцією населення, скупченістю, нестабільністю в країні, економічними негараздами, бідністю, а контроль над цією хворобою набув додаткової значущості, оскільки Україна намагається інтегруватися в Євросоюз.
Туберкульоз - це інфекційне захворювання людини та тварин, яке викликається бактерією туберкульозу ( паличкою Коха ).
Зараження туберкульозом відбувається повітряним шляхом, можливо харчовим та контактно-побутовим шляхами. Близько однієї третини населення світу інфіковане паличкою туберкульозу але найбільшу вірогідність захворіти має людина, у якої під час «зустрічі» з туберкульозною паличкою знижений, слабкий імунітет.
Основними симптомами захворювання є:
-кашель понад 2 тижні; підвищена температура тіла;
-утруднене дихання; біль у грудях; поганий апетит;
-постійна слабкість; безпричинна втрата ваги;
-підвищена пітливість, особливо вночі; кровохаркання.
При появі вищезгаданих симптомів необхідно звернутись до сімейного лікаря, щоб виключити дане захворювання.
Медичний огляд на туберкульоз - це кілька послідовних кроків, що проводяться лікарем:
- опитування;
- фізикальне обстеження (огляд, перкусія, аускультація, вимірювання маси тіла);
- рентгенівське обстеження;
- бактеріологічне дослідження мокротиння;
- обстеження дітей з використання специфічних внутрішньошкірних тестів.
На сьогодні в Україні впроваджена реформа охорони здоров´я, яка передбачає пацієнт-орієнтований підхід до лікування, в тому числі й туберкульозу. За сучасними міжнародними стандартами, ізоляція і лікування в стаціонарі - це в жодному разі не вирішення проблеми туберкульозу. Рішенням є точний діагноз на ранній стадії, своєчасне лікування та амбулаторне спостереження за пацієнтами.
Госпіталізація рекомендована лише для тяжкохворих пацієнтів та бактеріовиділювачів. Доведено, що амбулаторне лікування сприяє швидшому одужанню і зменшує ризик захворіти на мультирезистентну форму, яка дуже важко піддається лікуванню.
Програма медичних гарантій, за якою в Україні працюють всі медичні заклади, спрямована на те, щоб пацієнт з туберкульозом отримав сучасне й ефективне лікування на безкоштовній основі. Після обезбацилення в стаціонарі, пацієнт продовжує амбулаторний курс лікування під контролем сімейного лікаря.
Лікування туберкульозу необхідно розпочати якомога раніше, щоб легше й швидше досягти результату. Найголовніше під час лікування -суворо дотримуватись усіх призначень та рекомендацій лікаря і в жодному випадку не переривати розпочате лікування.
В населених пунктах колишнього Тисменицького району захворіло на туберкульоз органів дихання у 2021 р. 24 особи ( з них на відкриту форму туберкульозу 20), захворіла 1 дитина. По територіальних громадах: Тисменицька ТГ- захворіло 7 осіб, всі бактеріовиділювачі; Загвіздянська ТГ - захворіло 5 осіб, 3 бактеріовиділювачі; Єзупільська ТГ - 2 людини захворіло, 1 з бактеріовиділенням; Лисецька ТГ - захворіло 2 осіб, 1 з бактеріовиділенням (дитина 2013 р. н.); Ямницька ТГ - захворіло 4 людини, всі бактеріовиділювачі; населені пункти Івано-Франківської ТГ (ті, що перейшли з Тисменицького району) - захворіло 4 людини, всі бактеріовиділювачі.
Статистика невтішна, особливо коли хворіють діти, тому слід пам´ятати про основні профілактичні заходи:
- обов'язкова вакцинація новонароджених на 3-5 день у пологовому будинку;
- туберкулінодіагностика дитячого населення з груп ризику.
Профілактичні медичні огляди обов´язково щороку повинні проходити: - підлітки;
- декретоване населення (вчителі, медики, сфера обслуговування);
- групи медичного ризику ( цукровий діабет, хронічні захворювання легень та ін.);
- особи, що відбувають покарання – під час прибуття до установи та за місяць до звільнення;
- інші категорії населення -1 раз на два роки.
Важливим є раціональне харчування, правильне поєднання праці та відпочинку, здоровий спосіб життя.
Будьте пильними до найменших симптомів, не відкладайте візит до лікаря, бо лише здоров´я має найвищу цінність!
Лікар-епідеміолог Світлана Гаврилко