24 березня-Всесвітній день боротьби з туберкульозом.

Дата: 23.03.2022 15:51

Цей день відмічається світовою спільнотою з 1996 року. Мета таких «днів пам´яті»-вкотре нагадати людям про необхідність самим дбати про збереження власного здоров´я, проінформувати їх про щляхи розповсюдження інфекції та заходи по її запобіганню.

Захворювання на туберкульоз завжди було пов´язане з міграцією населення, скупченістю, нестабільністю в країні, економічними негараздами, бідністю, а контроль над цією хворобою набув додаткової значущості, оскільки Україна намагається інтегруватися в Євросоюз.

Туберкульоз - це інфекційне захворювання людини та тварин, яке викликається бактерією туберкульозу ( паличкою Коха ).

Зараження туберкульозом відбувається повітряним шляхом, можливо харчовим та контактно-побутовим шляхами. Близько однієї третини населення світу інфіковане паличкою туберкульозу але найбільшу вірогідність захворіти має людина, у якої під час «зустрічі» з туберкульозною паличкою знижений, слабкий імунітет.

Основними симптомами захворювання є:

-кашель понад 2 тижні; підвищена температура тіла;

-утруднене дихання; біль у грудях; поганий апетит;

-постійна слабкість; безпричинна втрата ваги;

-підвищена пітливість, особливо вночі; кровохаркання.

При появі вищезгаданих симптомів необхідно звернутись до сімейного лікаря, щоб виключити дане захворювання.

Медичний огляд на туберкульоз - це кілька послідовних кроків, що проводяться лікарем:

• опитування;
  • фізикальне обстеження (огляд, перкусія, аускультація, вимірювання маси тіла);
  • рентгенівське обстеження;
  • бактеріологічне дослідження мокротиння;
  • обстеження дітей з використання специфічних внутрішньошкірних тестів.

На сьогодні в Україні впроваджена реформа охорони здоров´я, яка передбачає пацієнт-орієнтований підхід до лікування, в тому числі й туберкульозу. За сучасними міжнародними стандартами, ізоляція і лікування в стаціонарі - це в жодному разі не вирішення проблеми туберкульозу. Рішенням є точний діагноз на ранній стадії, своєчасне лікування та амбулаторне спостереження за пацієнтами.

Госпіталізація рекомендована лише для тяжкохворих пацієнтів та бактеріовиділювачів. Доведено, що амбулаторне лікування сприяє швидшому одужанню і зменшує ризик захворіти на мультирезистентну форму, яка дуже важко піддається лікуванню.

Програма медичних гарантій, за якою в Україні працюють всі медичні заклади, спрямована на те, щоб пацієнт з туберкульозом отримав сучасне й ефективне лікування на безкоштовній основі. Після обезбацилення в стаціонарі, пацієнт продовжує амбулаторний курс лікування під контролем сімейного лікаря.

Лікування туберкульозу необхідно розпочати якомога раніше, щоб легше й швидше досягти результату. Найголовніше під час лікування -суворо дотримуватись усіх призначень та рекомендацій лікаря і в жодному випадку не переривати розпочате лікування.

В населених пунктах колишнього Тисменицького району захворіло  на туберкульоз органів дихання у 2021 р. 24 особи ( з них на відкриту форму туберкульозу 20), захворіла 1 дитина. По територіальних громадах: Тисменицька ТГ- захворіло 7 осіб, всі бактеріовиділювачі; Загвіздянська ТГ - захворіло 5 осіб, 3 бактеріовиділювачі; Єзупільська ТГ - 2 людини захворіло, 1 з бактеріовиділенням; Лисецька ТГ - захворіло 2 осіб, 1 з бактеріовиділенням (дитина 2013 р. н.); Ямницька ТГ - захворіло 4 людини, всі бактеріовиділювачі; населені пункти Івано-Франківської ТГ (ті, що перейшли з  Тисменицького району) - захворіло 4 людини, всі бактеріовиділювачі.

Статистика невтішна, особливо коли хворіють діти, тому слід пам´ятати про основні профілактичні заходи:

- обов'язкова вакцинація новонароджених на 3-5 день у пологовому будинку;

- туберкулінодіагностика дитячого населення з груп ризику.

Профілактичні медичні огляди обов´язково щороку повинні проходити: - підлітки;

• декретоване населення (вчителі, медики, сфера обслуговування);
  • групи медичного ризику ( цукровий діабет, хронічні захворювання легень та ін.);
  • особи, що відбувають покарання – під час прибуття до установи та за місяць до звільнення;
  • інші категорії населення -1 раз на два роки.

Важливим є раціональне харчування, правильне поєднання праці та відпочинку, здоровий спосіб життя.

Будьте пильними до найменших симптомів, не відкладайте візит до лікаря, бо лише здоров´я має найвищу цінність!

Лікар-епідеміолог                                            Світлана  Гаврилко