Будьте обережні: ротавірус !
Ротавірусна інфекція – це одна з форм гострої кишкової інфекції, збудником якої є ротавірус людини. Збудник хвороби отримав свою назву від латинського слова "rota" - колесо, саме на нього схожий цей вірус, якщо розглядати його під мікроскопом.
Ротавірус дуже стійкий на різних об’єктах довкілля і може зберігати життєздатність від кількох тижнів до кількох місяців, якщо не буде проведено дезінфекцію поверхонь. Ротавіруси втрачають інфекційну активність при кип’ятінні.
Найчастіше хворіють діти віком від 6 місяців до 4-5 років. Вірус вражає не тільки дітей, можуть хворіти й дорослі люди, у них захворювання зазвичай протікає в легкій формі зі стертими симптомами.
Інкубаційний період триває до 5 діб (в середньому – 2-3 доби).
Для ротавірусної інфекції характерний гострий початок — різке підвищення температури, блювання, сильний пронос, випорожнення — яскраво-жовті, водянисто-пінисті. Крім того, у більшості хворих з’являється нежить, почервоніння в горлі, біль при ковтанні. Багаторічні спостереження фахівців свідчать, що найбільші спалахи захворювання виникають під час або перед епідемією грипу, за що ротавірусна інфекція отримала неофіційну назву «кишковий грип». Характерна сезонність грудень-квітень.
Захворювання дуже заразне, відноситься до "хвороб брудних рук". Джерелом ротавірусу є хвора людина. Передача відбувається контактно-побутовим шляхом (при контакті із інфікованими поверхнями чи предметами – іграшки, меблі, одяг, підлога) або при вживанні в їжу інфікованих продуктів харчування.
Щоб запобігти інфікуванню необхідно:
- уникати великого скупчення людей;
- дотримуватися правил особистої гігєни – мити руки з милом перед кожним прийомом їжі та після відвідування туалету;
- прищеплювати дітям навички правил особистої гігієни;
- дотримуватись правил культури харчування;
- овочі та фрукти ретельно мити та обдавати кип’ятком перед вживанням.
- особи, які доглядать за хворим, повинні дотримуватись правил особистої гігієни, миття та знезараження предметів догляду, посуду, поверхонь, підлоги тощо.
Для профілактики ротавірусної інфекції рекомендовано вакцинувати дітей (в приватних кабінетах і за власні кошти) у віці від 6 до 32 тижнів від народження. Вакцина вводиться через рот двічі, з інтервалом не менше ніж місяць.
Симптоми ротавірусної інфекції можуть бути дуже схожі на ознаки інших гострих кишкових інфекцій (сальмонельозу та холери). При появі перших ознак захворювання, особливо у маленьких дітей, слід негайно звернутися до лікаря, щоб встановити правильний діагноз і проводити адекватне лікування.
Завідувач відділення епіднагляду та
профілактики інфекційних хвороб
Богородчанського відділу
ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ» Надія ГЛУШКО