26 листопада у різних частинах світу відзначається Міжнародний день боротьби з ожирінням.
За даними ВООЗ, надмірною вагою в сучасному світі страждають приблизно 1,5 мільярда дорослих людей і приблизно 20 млн. дітей до 8 років мають проблеми із зайвою вагою. Понад 400 мільйонів дорослого населення має ожиріння - ІМТ (індекс маси тіла) ˃30. Кількість людей, які не доїдають, зрівнялась із кількістю хворих на ожиріння.
Щороку внаслідок надмірної ваги помирають щонайменше 28 млн людей.
В Україні на ожиріння страждає більше 22% населення. У 2025 році, передбачають науковці, українці досягнуть рівня 25,9% ожиріння населення.
Ожиріння – головний фактор ризику причин поганого самопочуття та ранньої смерті, розвитку серцево – судинних захворювань, а саме, ішемічної хвороби серця, порушень опорно – рухового апарату, астми, цукрового діабету II типу, гормональних розладів, а також підвищує ризик виникнення деяких видів раку. Крім того, синдром апное уві сні, дисліпідемія, гіперурикемія, енурез, депресія, безпліддя також пов'язані з надмірною вагою та ожирінням.
Клінічно ожиріння оцінюється за індексом маси тіла (ІМТ). Індекс маси тіла розраховується шляхом ділення маси тіла (у кілограмах) на квадрат зросту (у квадратних метрах). Наприклад, індекс маси тіла для людини, яка важить 65 кг при зрості 170 см визначається так: ІМТ = 65 / 1,7×1,7 = 22,5 кг/м2
Класифікація ожиріння за ІМТ:
16 і менше кг/м2 – дефіцит маси тіла;
16 – 18.5 кг/м2 – недостатня маса тіла;
18.5 – 24.9 кг/м2 – нормальна маса тіла;
25 – 29.9 кг/м2 – надлишкова маса тіла ( передожиріння);
30 – 34.9 кг/м2 – ожиріння І ступеня;
35 – 39.9 кг/м2 – ІІ ступінь ожиріння;
більше 40 – ІІІ ступінь ожиріння.
Люди з ІІІ ступенем ожиріння потребують медичної допомоги. Кожна третя людина з ожирінням ІІІ ступеня помирає протягом 10 років.
Дитяче ожиріння – проблема, яка з кожним роком стає дедалі гострішою. Кількість дітей, які страждають від надлишкової маси тіла, неухильно зростає і сьогодні становить майже 157 мільйонів у різних країнах. Кожна третя дитина у світі захворює на діабет саме через сучасні тенденції в харчуванні.
Основним сприятливим фактором є спадковість. Якщо мама малюка схильна до повноти, ризик виникнення ожиріння в дітей становить 50%. Коли обоє батьків мають надмірну вагу, з імовірністю понад 80% проблема спостерігатиметься і в дитини.
Усі фактори ризику щодо появи надлишкової маси тіла можна розділити на кілька груп.
У дітей від народження до 3 років це:
- перегодовування; неправильний вибір штучної суміші та прикорму;
- порушення режиму; низька фізична активність.
Серед дітей від 5 до 7 років (дошкільнята):
- переважання в раціоні жирної, солодкої, калорійної їжі та напоїв;
- порушення режиму дня; недостатня фізична активність.
Іноді вага починає зростати у зв’язку з раннім статевим дозріванням, що потребує уваги батьків і, можливо, спостереження з боку фахівців-медиків.
Для школярів і підлітків до 17 років факторами ризику є:
- дисбаланс гормонів;
- порушення роботи щитоподібної залози, статевих залоз;
- звичка «заїдати» стрес;
- нерегулярне, неповноцінне харчування з надлишком вуглеводів;
- сидячий спосіб життя;
- порушення сну.
Ожиріння в дитячому віці створює ризики для здоров’я у майбутньому.
Жирна, смажена, копчена і солодка їжа негативно впливає на гіпокамп головного мозку, який відповідає за формування пам'яті.
«Харчування з високим вмістом насичених жирів і сахарози («західна» дієта) буквально «змушує» мозок знову і знову піддаватися спокусі, вчергове підштовхуючи нас пообідати фаст-фудом», - вважає психолог Террі Девідсон, директор Центру поведінкової неврології Вашингтонського університету.
Експерти ВООЗ визначають погане харчування та нестачу фізичної активності головним глобальним ризиком для здоров’я.
Тому відповідальні за здоров’я дитини дорослі: батьки, опікуни, лікарі та вчителі повинні допомогти дітям підтримувати здорову вагу.
Для цього необхідні здорові харчові звички, достатня фізична активність, повноцінний сон і скорочення «екранного часу».
Які звички допоможуть дитині схуднути?
Головне правило – не слід вводити суворе обмеження в їжі, особливо одномоментно. Перехід до здорового способу життя і правильного харчування має бути м’яким і поступовим. При цьому вся сім’я повинна змінити звичний уклад, а батькам щодня слід подавати дитині позитивний приклад.
Намагайтесь споживати корисні продукти з усіх груп щодня:
- – Овочі та бобові;
- – Фрукти та ягоди;
- – Цільні злаки та горіхи;
- – Молочні та кисломолочні продукти;
- – Риба, м’ясо, яйця;
- – Корисні олії та жири.
Можна також зацікавити дитину і ввести «Правило 5-2-1-0».
Це чотири головні пункти програми схуднення, яких потрібно дотримуватися щодня:
- 5 різних фруктів або свіжих овочів на столі;
- 2 години або менше за гаджетами та переглядом телевізора;
- 1 година і більше для спорту та активного руху;
- 0 газованої води та солодких калорійних напоїв.
Повноцінний сон
Мала кількість сну підвищує ризики розвитку ожиріння. Чим менше ми спимо, тим більше їмо і стаємо менш фізично активними. Діти потребують спати більше за дорослих.
Потрібно дотримуватися гігієни сну: жодних гаджетів в ліжку та щонайменше за 30 хв. до сну, темне приміщення із оптимальною температурою (18-20 градусів та вологістю ( 40-60%).
Достатня кількість фізичної активності
ВООЗ рекомендує від 150 до 300 хвилин помірної та інтенсивної аеробної активності на тиждень для дорослих і 60 хвилин на день – для дітей і підлітків.
Здорова вага важлива для підтримки здоров’я. Вживання заходів для запобігання ожирінню у повсякденному житті є хорошим першим кроком.
Навіть невеликі зміни, такі як вживання більше овочів і відвідування спортзалу кілька разів на тиждень, можуть допомогти запобігти ожирінню.
Пам’ятайте ці правила і будьте здорові!
Богородчанський відділ
Івано-Франківського районного відділу
ДУ «Івано-Франківський ОЦ КПХМОЗ»